Yöresel Yemekler

Yöremizde diğer çevrelerden farklı olarak düğün, nişan, hayır ve sünnet törenlerinde herkese yemek verilir. Bu yemeklerin başında da dövülmüş buğdaydan, etle pişirilen keşkek gelir.

Buğday taş dibeklerde kepeğinden ayrılıncaya kadar dövülür, kepeği savrulur, etli olarak pişirilir. Buğday piştikten sonra kazanda güzelce dövülür veya karıştırılır. Üzerine et suyu dökülerek servis yapılır.

İnançlar: Halk, gelenek ve göreneklerine çok bağlıdır. Günümüzde çeşitli törenlerde bu inançlarını hala sürdürmektedirler.

Genel köy hayırları, hatim ve sünnet törenleri adı altında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla yapılan dualı yemekler bunlara birer örnektir. Bunların yanında bazı batıl inançlara da rastlanmaktadır.

Bazıları: Hıdrellezde günahlarının af olacağına ve bazı dileklerinin kabul edileceğine inan­arak sabahın erken saatlerinde, çimenler üzerinde yuvarlanılır, salıncakta sallanılır.

Salı günü işe başlanmaz, sallanır çabuk bitmez, Makas elden verilmez, kavga edilir. Pilava kaşık dikilir, kaynana çabuk ölsün, Güneş batarken yemek yemek istenmez, kıtlık olur diye.

evlilik
hizmet standartlarý
iskur
Etik Komisyon
Faliyet Raporu
Kurumsal

Projelerimiz

Anket

Yenice Belediyesi Hizmetlerinden Memnun musunuz?

Evet
Hayır
İdare eder

Hizmetlerimiz